Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013

dakaris SΕκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας, στο πλαίσιο φιλοξενίας της περιοδικής έκθεσης «Σωτήρης Δάκαρης. Ο Αρχαιολόγος της Ηπείρου. Μνήμες από τη Θεσπρωτία».
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι προγραμματίζεται η υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο Ποιος ήταν ο κύριος «Δ»;, την εβδομάδα από Δευτέρα 08.04.2013 έως Παρασκευή 12.04.2013, στο πλαίσιο της περιοδικής έκθεσης «Σωτήρης Δάκαρης. Ο Αρχαιολόγος της Ηπείρου. Μνήμες από τη Θεσπρωτία», στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ποιος ήταν ο κύριος «Δ»;, που σχεδιάστηκε από την ομάδα του Μουσείου, έχει ως πρωταρχικό στόχο τη γνωριμία των παιδιών με την αρχαιολογική επιστήμη μέσα από το έργο του σπουδαίου ηπειρώτη αρχαιολόγου Σωτήρη Δάκαρη. Παράλληλα, οι μαθητές θα γνωρίσουν τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Ηπείρου με τους οποίους εκείνος συνέδεσε το όνομά του (Δωδώνη, Νεκρομαντείο, Κασσώπη) καθώς και τη συμβολή του Σωτήρη Δάκαρη στην αρχαιολογική έρευνα στη Θεσπρωτία. Ειδικότεροι στόχοι είναι η κατανόηση της αξίας του φωτογραφικού και αρχειακού υλικού στην άντληση πληροφοριών για το παρελθόν, καθώς και η σημασία και οι τρόποι προσέγγισης και «ανάγνωσης» μιας έκθεσης-αφιερώματος σε μία σημαντική προσωπικότητα.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα επιχειρεί μία διαθεματική προσέγγιση του εκθεσιακού υλικού που εμπλέκει ενεργά τους μαθητές, ενθαρρύνει την κριτική τους σκέψη και τη διατύπωση προσωπικών ερμηνειών, συνδυάζει διαφορετικούς τρόπους έκφρασης, ενώ παράλληλα επιδιώκει την αύξηση της κοινωνικότητας μέσα από την εργασία σε ομάδες.
Στοιχεία Προγράμματος
Ηλικιακές ομάδες: Ε-ΣΤ΄ Δημοτικού, Α΄ Γυμνασίου
Διάρκεια διεξαγωγής: Δευτέρα 08.04 έως Παρασκευή 12.04.2013
Διάρκεια: 1.30 ώρα
Ώρες διεξαγωγής: 9.00-10.30, 11.00-12.30
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 25 μαθητές
Στάδια του προγράμματος: 1) Γνωριμία με το Σωτήρη Δάκαρη - παρουσίαση της περιοδικής έκθεσης, 2) Επιμέρους Δραστηριότητες, 3) Οργάνωση μιας έκθεσης
Απαραίτητη προϋπόθεση για την υλοποίηση του Γ΄ μέρους του προγράμματος είναι η προετοιμασία των μαθητών στην σχολική τάξη. Οι εκπαιδευτικοί που θα επιλέξουν να συμμετάσχουν με το τμήμα τους στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα πρέπει να μεριμνήσουν ώστε κάθε μαθητής να έχει επιλέξει και συγκεντρώσει τρεις δικές του χαρακτηριστικές φωτογραφίες (πχ προσωπική, οικογενειακή, σχολική) και ένα αγαπημένο προσωπικό του αντικείμενο που τον χαρακτηρίζει, τα οποία θα φέρουν στον χώρο του μουσείου.

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής: Αντωνία Τζωρτζάτου ? Θεοδώρα Λάζου στα τηλέφωνα 26650 28539, 21417 (Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας) ή τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της ΛΒ΄ ΕΠΚΑ ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

Ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος της Εφορείας
Γεώργιος Ρήγινος    Αρχαιολόγος

Επιπλέον πληροφορίες για τον Σ. Δάκαρη και το έργο τουκάντε κλικ στο icon... word-icon 24

Saturday the 27th. Custom text here. Joomla 3.0 Template.