Πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση στο Γυμνάσιο Φιλιατών στις 23 Δεκεμβρίου

gymn filiaton-bazaar2014 3 20141229 1321728738

Απο το δελτίο που μας έστειλε το Γυμνάσιο Φιλιατών

Όλες οι φωτογραφίες εδώ

«Η χρονιά του 2014 για το Γυμνάσιο Φιλιατών έφυγε με τον καλύτερο τρόπο?»

Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του Γυμνασίου Φιλιατών, στις 23 Δεκεμβρίου. Οι μαθητές του σχολείου μας προετοίμασαν με πολλή όρεξη και μεράκι, μία πολύ όμορφη εκδήλωση με θέμα τον κοινωνικό αποκλεισμό, τη φτώχεια και τη μετανάστευση, ενώ παράλληλα υπήρξε ενημέρωση για τη συμμετοχή μας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα εκπαιδευτικών ανταλλαγών Comenius, το θέμα του οποίου είναι συναφές.
Τα τραγούδια της χορωδίας μας, το ζεϊμπέκικο του Βασιλάκη και της Σταυρούλας, το θεατρικό δρώμενο με θέμα τη λαθρομετανάστευση, αλλά και τα διασκεδαστικά βιντεάκια από τα μέχρι στιγμής ταξίδια των μαθητών μας στο εξωτερικό, καθήλωσαν ολόκληρο το κοινό που κατέκλυσε την αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Ανάμεσα στο κοινό ο κ. Κατσάρης, εκπροσωπώντας τις δημοτικές τοπικές αρχές, ο κ. Τζόκας από τη Διεύθυνση Β? θμιας Εκπ/σης, ο κ. Γκάνιας πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, γονείς, οι μαθητές του Γυμνασίου Φιλιατών, αλλά και οι μαθητές του Γυμνασίου Νεράιδας που επέλεξαν να περάσουν την τελευταία τους σχολική μέρα για το 2014 στο δικό μας σχολείο, τιμώντας μας με την παρουσία τους!
Η λαχειοφόρος αγορά μας ανέδειξε 21 τυχερούς που κέρδισαν όμορφα δώρα-προσφορές από ιδιοκτήτες καταστημάτων της τοπικής κυρίως κοινωνίας μας, και τα ονόματα των οποίων αναγράφονται στο τέλος του άρθρου.
Μετά το πέρας της εκδήλωσης, πλήθος κόσμου επισκέφτηκε το παζάρι μας, τα έσοδα του οποίου θα διατεθούν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς. Η ανταπόκριση του κόσμου, τόσο των ιδιοκτητών καταστημάτων, όσο και των ιδιωτών υπήρξε πολύ μεγάλη. Οι γονείς των μαθητών μας προσέφεραν απλόχερα σπιτικά γλυκίσματα, αλλά και άλλου είδους χειροποίητες κατασκευές, οι μαθητές μας διέθεσαν τα προσωπικά τους αντικείμενα, παιχνίδια και βιβλία στο παζάρι μας, ενώ οι κατασκευές τους μέσα από το μάθημα Project (που διδάσκει η κ. Στρουγγάρη) έγιναν ανάρπαστες από τα πρώτα κιόλας λεπτά!
Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το 1ο και 2ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατών, το 1ο και 2ο Νηπιαγωγείο Φιλιατών, καθώς και τον 1ο Παιδικό Σταθμό Ηγουμενίτσας, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των οποίων δημιούργησαν ξεχωριστές κατασκευές μόνο για το παζάρι μας, το Γηροκομείο Φιλιατών για τις επίσης πολύ όμορφες «πλεκτές» κατασκευές τους και φυσικά όλους όσοι έδειξαν τεράστιο ενδιαφέρον σε αυτήν την προσπάθειά μας!
Ελπίζουμε ότι και στο μέλλον θα ακολουθήσουν ανάλογες δραστηριότητες που αποδεικνύουν ότι παρόλη την οικονομική κρίση, υπάρχουν άνθρωποι ικανοί να αλλάξουν έστω και λίγο αυτόν τον κόσμο?κατά πόσο μάλλον όταν αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι άλλοι από τα παιδιά?τους μελλοντικούς μας πολίτες!

Friday the 26th. Custom text here. Joomla 3.0 Template.