Σεμινάριο από το ΚΠΕ Φιλιατών με θέμα: «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ»

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 10 Μαρτίου 2014

Kpe Fil SΘΕΜΑ: «Τριήμερο σεμινάριο του Κ.Π.Ε. Φιλιατών - Θεσπρωτίας 14-16 Μαρτίου 2014»

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου εδώ . . . word 32

Στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ ? ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ EΝΗΛΙΚΕΣ» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο ? Ε.Κ.Τ.) και εθνικών πόρων, το ΚΠΕ Φιλιατών προγραμματίζει να διοργανώσει τριήμερο επιμορφωτικό και απολογιστικό σεμινάριο με θέμα «ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗ».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από 14-16 Μαρτίου 2014 στις εγκαταστάσεις του πολιτιστικού κέντρου «Καρκαμίσι» στην Παραμυθιά.
Θέμα του σεμιναρίου είναι η συμβολή των Κ.Π.Ε. στην αειφόρο ανάπτυξη των τοπικών κοινωνιών μέσα από την ανάδειξη των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας και συγκεκριμένα την δύναμη της κίνησης του νερού. Το σεμινάριο θα περιλαμβάνει εκτενή αναφορά σε παλαιούς (νερόμυλους, νεροτριβές) αλλά και σύγχρονους (υδροηλεκτρισμός) τρόπους εκμετάλλευσης του.

Στόχος του σεμιναρίου είναι:
? την απόκτηση γνώσεων σχετικά με την υδροκίνηση
? την παρουσίαση των παραδοσιακών νερόμυλων και νεροτριβών που βρίθουν στην Θεσπρωτία
? την παρουσίαση των σύγχρονων τρόπων εκμετάλλευσης της κίνησης του νερού
? την ευαισθησία τους με της αειφόρες μορφές ενέργειας και την μεταφορά της στους μαθητές
? την επιτόπια και δια ζώσης παρουσίαση του πλούσιου αυτού θεματικού δικτύου σε αυτούς που εμπλέκονται με αυτό
? παρουσίαση εργασιών και δράσεων από σχολικές μονάδες
Σε όσους παρακολουθήσουν το σεμινάριο θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Ο Υπεύθυνος του Κ.Π.Ε. Φιλιατών

Νικολάου Μάρκος