Το πρόγραμμα "κι αν ήσουν εσύ"; για το 2022-23

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 09 Νοεμβρίου 2022

Bunner1Για μια ακόμα σχολική χρονιά το πρόγραμμα «κι αν ήσουν εσύ;» καλεί τους/τις εκπαιδευτικούς, τους μαθητές/ τις μαθήτριες και την ευρύτερη σχολική κοινότητα να συμμετέχουν σε δραστηριότητες επιμόρφωσης και ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων, συμπερίληψης, ξενοφοβίας και ρατσισμού, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.

Κατεβάστε την ανακοίνωσηpdf button2

Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα.

Περιλαμβάνει:

Eπιμορφωτικά σεμινάρια και εργαστήρια για εκπαιδευτικούς, φοιτητές, εμψυχωτές ομάδων, στελέχη τοπικών ανθρωπιστικών οργανώσεων και μέλη της τοπικής κοινωνίας.
Θεατροπαιδαγωγικά εργαστήρια για μαθητές και Ημέρες Δράσης/ Φεστιβάλ.
Παραστάσεις για μαθητές, εκπαιδευτικούς και μέλη της τοπικής κοινωνίας.
Δράσεις συνεργασίας ντόπιου και προσφυγικού μαθητικού και νεανικού πληθυσμού.
Το «κι αν ήσουν εσύ;» είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και πιστοποιημένο από τον Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση (IDEA). Όλες οι δράσεις προσφέρονται δωρεάν από ειδικά εκπαιδευμένους και πιστοποιημένους θεατροπαιδαγωγούς και εμψυχωτές.

Στο πλαίσιο του προγράμματος παρέχεται η δυνατότητα απόκτησης πιστοποιητικού επιμόρφωσης (έως και 150 ωρών) στους/στις συμμετέχοντες/ουσες εκπαιδευτικούς.

Το πρόγραμμα των δράσεων και όλες οι απαραίτητες πληροφορίες ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα μας, www.theatroedu.gr.