WWF Greenspaces - Tο πράσινο στα χέρια σου

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 12 Απριλίου 2016

wwf logo small no borderΗ πρόσκληση-κάλεσμα των σχολείων στην καμπάνια του WWF Ελλάς «Το πράσινο στα χέρια σου».

Καλούμε δήμους, σχολεία και ομάδες πολιτών να πραγματοποιήσουν δράσεις σε χώρους αστικού πρασίνου από τις 10 Μαίου έως την 5η Ιουνίου. Δίνουμε έτσι συγκεκριμένο περιεχόμενο, φέτος, στην Π αγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, πηγαίνουμε πέρα από τις συνηθισμένες γιορτές και στέλνουμε μήνυμα για τη σημασία του αστικού πράσινου για την ποιότητα ζωής μας.

Αλλά αυτή η δράση είναι για όλους, για όλη την Ελλάδα, για όλα τα σχολεία και μπορεί να γίνει εύκολα από όλους τους συναδέλφους.

Διαβάζοντας τη συνημμένη πρόσκληση θα διαπιστώσετε ότι με λίγα απλά βήματα μπορούν όλα τα σχολεία να λάβουν μέρος στην καμπάνια.

Όπως με την Ώρα της Γης καταφέραμε να συντονιστούμε σε μια συμβολική διεκδίκηση της προστασίας του κλίματος, έτσι και με «Το πράσινο στα χέρια σου» συντονιζόμαστε, για λίγες μέρες στη διεκδίκηση του δικαιώματός μας στους ελεύθερους χώρους πρασίνου.

Ώρα να πάρουμε και το αστικό πράσινο στα χέρια μας!

Προωθήστε την πρόσκληση στα σχολεία σας, παρουσιάστε τους τη δράση, εμπλουτίστε τις ιδέες που θα βρείτε εδώ με δικές σας και στείλτε το δικό σας μήνυμα για μια πράσινη πόλη.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Ελένη Σβορώνου
Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
WWF Ελλάς

Friday the 19th. Custom text here. Joomla 3.0 Template.