Σεμινάριο με τίτλο «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων»

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2016

prosklisi seminariou OASP

Programma OASP 22 2 2016

Η πρόσκληση και το πρόγραμμα του σεμιναρίου.

Επίσης και στο site του Ο.Α.Σ.Π.  ΕΔΏ

Το επιμορφωτικό σεμινάριο συνδιοργανώνεται από το τμήμα Εκπαίδευσης και Ενημέρωσης του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π) και από τα Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΠΕ Θεσπρωτίας, θα πραγματοποιηθεί δε στις 22 Φεβρουαρίου 2016, ημέρα Δευτέρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του TEI Ηγουμενίτσας,(αλλαγή λόγω προβλήματος ηλεκτροδότησης του ΕΠΑΛ) ώρες 09:30 π.μ – 13:30 μ.μ.

Απευθύνεται στους Διευθυντές των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας, και στους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στα Σχέδια Έκτακτης Ανάγκης αυτών.

Σκοπός του είναι η επιμόρφωσή τους σε θέματα πρόληψης, προστασίας και διαχείρισης του Σεισμικού Κινδύνου καθώς και επεξεργασία σεναρίων έκτακτης ανάγκης στα Σχολεία. Ως εκ τούτου καλούνται από κάθε σχολική μονάδα, ο Διευθυντής ή ο εκπαιδευτικός (ή και οι δύο όπου αυτό είναι δυνατόν), να παρακολουθήσουν το σεμινάριο αφού λάβουν τα κατάλληλα μέτρα για την ομαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων.