Εκπ/κό πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγ/τσας

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου 2013

exofilo ekp MINΕκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας στο πλαίσιο φιλοξενίας της περιοδικής έκθεσης «Ιλιάδα η εμή» [Ενημερωτικό Δελτίο--> ΕΔΩ ]

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο πλαίσιο της έκθεσης σχεδίων "Ιλιάδα η εμή" του Κύπριου ζωγράφου Γιώργου Κούμουρου στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας, που εγκαινιάστηκε 7 Σεπτεμβρίου και θα φιλοξενείται έως 13 Οκτωβρίου 2013, προγραμματίζεται η υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος με τίτλο "Ιλιάδα η εμή. Η δική μου Ιλιάδα".
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου, επιδιώκει, μέσω μίας διαθεματικής προσέγγισης της εικαστικής έκθεσης και του ομηρικού έπους, να ενεργοποιήσει τη φαντασία και τη δημιουργική έκφραση των παιδιών,

να συμβάλλει στην εικαστική τους καλλιέργεια και να τα φέρει σε επαφή με διαφορετικούς τρόπους επικοινωνίας, σύλληψης και ερμηνείας της τέχνης, της ιστορίας, της «πραγματικότητας». Επιμέρους στόχοι είναι η γνωριμία των παιδιών με έργα σύγχρονης τέχνης και πιο συγκεκριμένα με τα μέσα και τις τεχνικές του κινήματος του σουρεαλισμού, που επηρεάζει το έργο του Γ. Κούμουρου, καθώς και η σύνδεση παραδοσιακών και σύγχρονων μορφών τέχνης μέσα από την αντιπαραβολή καλλιτεχνικών έργων σε διάφορες χρονικές περιόδους.
Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής ξενάγησης στην έκθεση επιχειρείται, μέσα από στοχευμένες δραστηριότητες και την πρακτική ενασχόληση των μικρών επισκεπτών με τα φιλοξενούμενα εικαστικά έργα, ένας εναλλακτικός τρόπος προσέγγισης και ανάγνωσης της ομηρικής Ιλιάδας σε ανοικτό διάλογο με τα εκφραστικά μέσα και τα μηνύματα των έργων της Ιλιάδας του Γιώργου Κούμουρου. Το πρόγραμμα εμπλέκει ενεργά τους μαθητές, ενθαρρύνοντας την παρατηρητικότητά τους, την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης, τους διαφορετικούς τρόπους έκφρασης και τη διατύπωση ερωτημάτων/προβληματισμών.
Στοιχεία Προγράμματος
Ηλικιακές ομάδες: Α΄ - Γ΄ Γυμνασίου
Διάρκεια διεξαγωγής: Τρίτη έως Πέμπτη
Διάρκεια: 1.30 ώρα
Ώρες διεξαγωγής: 9.00-11.00
Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων: 25 μαθητές
Στάδια του προγράμματος: 1) Ποιος είναι ο ζωγράφος, 2) Γνωριμία με τα φιλοξενούμενα έργα, 3) Επιμέρους Δραστηριότητες
Για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα, κρίνεται απαραίτητη η προετοιμασία των μαθητών στην τάξη στα βασικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα της σύγχρονης τέχνης και ιδιαίτερα του σουρεαλισμού καθώς και μία περιληπτική επανάληψη στα ιστορικά στοιχεία της περιόδου του Τρωικού πολέμου και του ομηρικού έπους. Οι εκπαιδευτικοί που θα επιλέξουν να συμμετάσχουν με το τμήμα τους στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μπορούν να ζητήσουν να τους αποσταλεί ηλεκτρονικά το σχετικό ενημερωτικό έντυπο για τον εκπαιδευτικό, το οποίο έχει σχεδιαστεί στο πλαίσιο του προγράμματος "Ιλιάδα η εμή. Η δική μου Ιλιάδα".
Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα 2665.0.28539, 21417 (Αρχ/κό Μουσείο Ηγουμενίτσας) ή την ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (πληροφορίες: Θεοδώρα Λάζου - Τζωρτζάτου Αντωνία, αρχαιολόγοι).

Ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος της Εφορείας

Γεώργιος Ρήγινος
Αρχαιολόγος

Friday the 19th. Custom text here. Joomla 3.0 Template.