«Σε λιμνοθάλασσες κι αρχαίες πόλεις» Σάβ. 16 Απρ. 2016

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2016

Arxaio naupigio OiniadonΑγαπητοί συνάδελφοι,                Η πρόσκληση εδώ

Η ΠΕΕΚΠΕ ΗΠΕΙΡΟΥ, διοργανώνει ημερήσια περιβαλλοντική-πολιτιστική εκδρομή,το Σάββατο 16 Απριλίου 2016, με τίτλο: «Σε λιμνοθάλασσες κι αρχαίες πόλεις».

Συγκεκριμένα θα επισκεφτούμε:

-    Το Αιτωλικό και το Μουσείο Βάσως Κατράκη.  -Το αρχαίο θέατρο και το νεώριο Οινιάδων.   -  Την αρχαία Πλευρώνα.  -Τη λιμνοθάλασσα, τις ρωμαϊκές θέρμες και άλλα σημαντικά σημεία του Μεσολογγίου.

Το σημείο συνάντησης για όσους συναδέλφους επιθυμούν να συμμετάσχουν θα είναι μπροστά στο σχολείο της Ακαδημίας,στα Ιωάννινα.
Δηλώσεις συμμετοχής στο mail της ΠΕΕΚΠΕ ΗΠΕΙΡΟΥ:peekpe.ipirou@gmail.com  ή στα ακόλουθα τηλέφωνα έως και την Πέμπτη 31Μαρτίου 2016
Κα Νάστου: 6972729570           Κα Παπακίτσου (μετά τις 2μ.μ.) 6976751240

Tο κόστος της εκδρομής θα είναι το συμβολικό ποσό των 5ευρώ για να καλυφθεί μέρος της μετακίνησης με το

λεωφορείο.Το υπόλοιπο ποσό της μετακίνησης καθώς και η ξενάγηση στους αρχαιολογικούς χώρους θα καλυφθεί από την ΠΕΕΚΠΕ ΗΠΕΙΡΟΥ. Τα έξοδα για καφέ και μεσημεριανό θα βαρύνουν τον κάθε συμμετέχοντα.

Θα προηγηθούν τα μέλη του παραρτήματος της ΠΕΕΚΠΕ ΗΠΕΙΡΟΥ και στη συνέχεια θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής

Σάββατο 16 Απριλίου 2016

7:45 Αναχώρηση από Ιωάννινα (μπροστά από την Ακαδημία)

10:30Άφιξη στο Αιτωλικό – Επίσκεψη στο μουσείο Βάσως Κατράκη κι ελεύθερος χρόνος για καφέ.

11:45Αναχώρηση από το Αιτωλικό για την αρχαία πόλη Οινιάδες.

12:00 Επίσκεψη στο καλύτερα σωζόμενο νεώριο του αρχαίου κόσμου και στο αρχαίο θέατρο των Οινιάδων.

13:00  Αναχώρηση.

13:30 Άφιξη στην αρχαία Πλευρώνα.

13:30 Επίσκεψη στην αρχαία Πλευρώνα και στο υπέροχο αρχαίο θέατρό της με πανοραμική θέα προς την λιμνοθάλασσα, δυτικά του Μεσολογγίου.

14:00-14:30 Μετακίνηση για τις ρωμαϊκές θέρμες κοντά στο Μεσολόγγι.

14:00-14:50 Επίσκεψη στις ρωμαϊκές θέρμες

14:50- 15:00 Μετακίνηση για Μεσολόγγι

15:00-18:00 Φαγητό στο Μεσολόγγι και καφές στην Τουρλίδα

18:00-19:00 Επίσκεψη στον Κήπο των Ηρώων & τη Δημοτική Πινακοθήκη (προαιρετικά)