ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

Τραγούδι τρυφερό η θάλασσα μας ψάλλει,
τραγούδι που έκαμαν τρεις ποιηταί μεγάλοι,
ο ήλιος, ο αέρας και ο ουρανός.... Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ

ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ

Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

1234567
891011121314
22232425262728
2930

ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2020-2021

ΕΚΘΕΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022

ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΑΠΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022

ΠΡΩΤΗ ΕΚΘΕΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

EΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΕΛ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ – ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

Μέσα στο μήνα Μάρτιο το Εσπερινό ΓΕΛ Ηγουμενίτσας συμμετείχε σε δύο ημερίδες. Στην ημερίδα για τον επαγγελματικός προσανατολισμός των μαθητών,που διοργάνωσε το ΚΕΣΥΠ Ηγουμενίτσας,ήταν συνδιοργανωτής. Στην ημερίδα αυτήν η Διευθύντρια του Λυκείου μας κα Μαριάνα Δεβλέτογλου παρουσίασε τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του σχολείου.
Το σχολείο επίσης παρακολούθησε και την ημερίδα που οργάνωσε ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Ηγουμενίτσας με θέμα: Οι κίνδυνοι στο διαδίκτυο.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

10255166_292935494195090_341200613_n
Στις 11-4-2014 το σχολείο μας παρακολούθησε την θεατρική παράσταση – πρόταση για το μάθημα της λογοτεχνίας στο Λύκειο με τίτλο: Οι Γυναίκες και ο Άγιος Της Σιωπής για τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη και τις γυναικείες μορφές στο έργο του, που συνέγραψε η φιλόλογος του Εσπερινού Λυκείου Άννα Ρεντζεπέρη και σκηνοθέτησε ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής του ΕΠΑΛ Ηγουμενίτσας Θωμάς Λιώλιος. Την παράσταση προλόγησε η Σύμβουλος Φιλολόγων Θεσπρωτίας κα Μαρία Παπαευσταθίου και οργάνωσαν η Σύμβουλος Φιλολόγων & Παιδαγωγικής ευθύνης Θεσπρωτίας και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας.

1ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

Στο Συνέδριο αυτό θα λάβει μέρος ως εισηγήτρια η φιλόλογος  Άννα Ρεντζεπέρη του Εσπερινού ΓΕΛ Ηγουμενίτσας με την εργασίας της: Σύγχρονη Διδακτική Προσέγγιση στο μάθημα της Λογοτεχνίας για τον Αλ. Παπαδιαμάντη στο Λύκειο και η Δημιουργία του Θεατρικού έργου: “Οι Γυναίκες και ο Άγιος της Σιωπής” την Κυριακή 13:30 – 13:45 στην αίθουσα 5 του Συνεδριακού Κέντρου Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Κόρινθο

slide-1

Στις 23 – 24 Νοεμβρίου 2013 θα διεξαχθεί στην Κόρινθο το

ΠΡΩΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ASPnet της UNESCO

ΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΕΣ ΓΛΥΚΑΣΜΟΙ – ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΣΤΡΙΝΙΔΗΣ

ΑΝΑΤΟΛΙΖΟΝΤΕΣ  ΓΛΥΚΑΣΜΟΙ – ΝΙΚΟΣ ΑΣΤΡΙΝΙΔΗΣ

Ο Δήμος Ηγουμενίτσας και o Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Ηγουμενίτσας, συνδιοργανώνουν την Εκδήλωση – Αφιέρωμα στο μουσικοσυνθέτη Νίκο Αστρινίδη, το Σάββατο 26 Ιανουαρίου και ώρα 19:30 στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου του  Δήμου Ηγουμενίτσας, «Πάνθεον».

Ομιλητές: Νικόλαος Παππάς, Βασιλική Παππά, Άννα Ρεντζεπέρη ΠΕ02 ΕΣΠ.ΓΕΛ.ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

Συντονίστρια: Μαρίνα Οικονόμου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ASPnet UNESCO HELLAS – 2013 ΕΤΟΣ Κ. Π. ΚΑΒΑΦΗ

Το Εσπερινό Λύκειο Ηγουμενίτσας συμμετέχει στο πρόγραμμα της Unesco Hellas, ASPnet, με σκοπό το άνοιγμα της τάξης στην κοινωνία. To 2013 έχει κηρυχθεί από την Unesco ως το εθνικό έτος Κ.Π.Καβάφη. Με αφορμή αυτό το πρόγραμμα, η υπεύθυνη κ. Άννα Ρεντζεπέρη, θα επιμεληθεί στο πλαίσιο του μαθήματος της νεοελληνικής λογοτεχνίας, εργασία που θα εκπονηθεί από τους μαθητές της Β’ Γ’ και Δ’ τάξης, με θέμα: Κ.Π. Καβάφης, ο οικουμενικός ποιητής.
Συντονίστρια: Άννα Ρεντζεπέρη ΠΕ02
Συνεργάτες: Μαριάνα Δεβλέτογλου, Χρήστος Τζέγκας

Αναρτήθηκε από Άννα Ρεντζεπέρη 2/1/2013

2013 ΕΤΟΣ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ

Το έτος 2013 είναι το έτος Κωνσταντίνου Π. Καβάφη, του ποιητή των ποιητών, του οικουμενικού ποιητή, και όπως και ο ίδιος πίστευε για τον εαυτό του, ποιητή του μέλλοντος.

ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΑ Sonia Theodoridou – Things ended -[www.youtube-para-mp3.com]

Κωνσταντίνος Καβάφης «Τελειωμένα»
Μέσα στον φόβο και στες υποψίες,
με ταραγμένο νου και τρομαγμένα μάτια,
λυώνουμε και σχεδιάζουμε το πώς να κάμουμε
για ν’ αποφύγουμε τον βέβαιο
τον κίνδυνο που έτσι φρικτά μας απειλεί.
Κι όμως λανθάνουμε, δεν είν’ αυτός στον δρόμο
ψεύτικα ήσαν τα μηνύματα
(ή δεν τ’ ακούσαμε, ή δεν τα νοιώσαμε καλά).
Άλλη καταστροφή, που δεν την φανταζόμεθαν,
εξαφνική, ραγδαία πέφτει επάνω μας,
κι ανέτοιμους — πού πια καιρός — μας συνεπαίρνει.

Αναρτήθηκε από Άννα Ρεντζεπέρη 2/1/2013